Rola geodety na budowie

W myśl obowiązujących przepisów, bez geodety nie da się ani rozpocząć, ani zakończyć budowy. Często zdarza się, że świadomi klienci zatrudniają geodetę nawet do pomocy przy zakupie działki, aby później uniknąć kosztownych, bądź nawet niemożliwych do rozwiązania problemów (np. z przyłączami).

Wyobraź sobie następującą sytuację: Chcesz sobie wybudować mały domek. Kupujesz działkę, rozpoczynasz budowę, a przy jej zakończeniu okazuje się, że instalacja kanalizacyjna dla tej lokalizacji będzie dostępna dopiero za 5 lat. Oczywiście można wybudować szambo, tylko że wiąże się to z dodatkowymi kosztami i o ile nie planowałeś go wcześniej, może być problem z wygospodarowaniem na jego lokalizację odpowiedniego miejsca. Wszak do szamba musi dojechać cysterna, aby wypompować ścieki. To tylko jeden z przykładowych problemów, na jaki możesz natrafić podczas nieprzemyślanego wyboru działki i tu z pomocą może Ci przyjść nie tylko geodeta, ale także biuro nieruchomości, któremu możesz zlecić znalezienie odpowiedniej dla Ciebie lokalizacji.

Są jednak czynności, w których nie da się zastąpić geodety z odpowiednimi uprawnieniami. Oto one:

Przygotowanie dokumentacji pod rozpoczęcie budowy inwestycji

Czasami, choć nie zawsze, przed rozpoczęciem budowy inwestycji należy dokonać pomiaru gruntów i niekiedy podziału działek budowlanych.

Zawsze konieczne jest opracowanie map do celów projektowych, które są niezbędnym elementem każdej inwestycji i obowiązkowym elementem dokumentacji składanej w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Aby wykonać tego typu mapę, geodeta musi uzyskać kopię mapy zasadniczej, zawierającej takie informacje jak sieci uzbrojenia czy ukształtowanie terenu. Mapa wykonywana jest w skali 1:500 i powinna zawierać takie informacje, jak:

  • linie graniczne działki,
  • linie rozgraniczające teren wewnątrz działki o różnym przeznaczeniu,
  • linie istniejącej i planowanej zabudowy,
  • opisy i nazwy istniejących dróg,
  • usytuowanie zieleni wysokiej oraz innych istotnych obiektów
  • usytuowanie infrastruktury podziemnej.

 

Geodezyjne wytyczenie budynku

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę można przystąpić do wytyczenia fundamentów budynku. Budynek musi zostać wytyczony zgodnie z istniejącym projektem budowlanym, zarówno w zakresie jego kształtu i wymiarów, jak i położenia względem działki i innych obiektów. Tyczeniu podlegają główne osi konstrukcyjne budynku, tzw. punkty charakterystyczne oraz stałe punkty wysokościowe.

Wspomniane wcześniej punkty charakterystyczne, to najczęściej załamania na linii budynku. Im budynek ma bardziej skomplikowaną bryłę, tym więcej będzie takich punktów.

Prace geodezyjne po zakończeniu budowy inwestycji

 Ostatnią wymaganą prawnie rolą geodety w procesie wykonawczym budowanego obiektu jest tzw. Po wykonawcza Inwentaryzacja Geodezyjna. Jej zadaniem jest zebranie wszystkich danych o powstałym budynku. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji geodeta musi wymierzyć budynek oraz nanieść na mapę przyłącza instalacji i inne elementy zagospodarowania terenu, takie jak np. wjazd na działkę czy płot.

 Czy geodeta może się pomylić?

Stosowane współcześnie nowoczesne i niezwykle dokładne pomiarowe urządzenia geodezyjne znacznie ułatwiają pracę geodetom i ryzyko błędnego wykonania pomiaru we współczesnych czasach jest bardzo małe.

Częściej zdarza się natomiast wykrycie błędów w pomiarach geodezyjnych przeprowadzonych dawno temu. Konsekwencje tych błędów mogą być poważne, a ich identyfikacja i korekta często kosztują zwaśnione strony dużo pieniędzy i nerwów, gdyż najczęściej tego typu spory są rozstrzygane przez sąd.

Jako geodeta z Koszalina jestem w pełni świadom odpowiedzialności, jaka na mnie ciąży i każde powierzone mi zlecenie realizuję z pełną koncentracją i zaangażowaniem. Powierzenie wykonania prac geodezyjnych mojej firmie jest gwarancją tego, że nigdy nie spotkają Cię wyżej opisane problemy.